AKUPUNKTÚRA KÉRDÉSEK 2017-10-29T15:41:32+00:00

GYAKORI KÉRDÉSEK II.

 

AKUPUNKTÚRA

 

Mi a kezelés menete?

Az első találkozás alkalmával történik a kikérdezés, az eddigi dokumentáció megtekintése, valamint az általános orvosi vizsgálat. Ezt követően a diagnózis felállítása után következik a receptúra összeállítása, ami az akupunktúrában egyedi pontkombináció összeállítását jelenti, majd az első kezelés a kiválasztott módszerekkel. Ez együtt első alkalommal kb. 1 órát vesz igénybe.
A kezelés közben szükséges, hogy a beteg jelezzen minden esetleges kellemetlenséget (fázik, fáj valamije, szédül, pisilnie kell…), mert kívánatos annak elérése, hogy a kezelés alatt kellemes, ellazult állapotba kerüljön.
A kezelést követően pár perc pihenés után megbeszéljük a következő kezelés időpontját. A következő találkozás alkalmával újabb – rövidebb – kikérdezés következik a beállt változásokról, majd rövid nyelv és pulzusvizsgálat után átgondolva a receptúrát, megismételjük a kezelést. Az ismételt kezelések általában már csak 30-40 percet vesznek igénybe.
A kezelések számát a beteg állapotának javulása határozza meg.

Fájdalmas-e ez a beavatkozás?

Az akupunktúrás pontok, főleg, ha a szervezetben diszharmónia, energetikai inbalansz van, igenis érzékenyek, fájdalmasak lehetnek. A kínaiaktól sokszor halljuk, hogy a kezelés nem fáj, inkább csak egy kis csípő, kellemetlen érzés. A kínaiak alapvetően másképp állnak a fájdalomhoz, ami a tűszúrásos kezeléssel jár, ezért ez az állítás az európai kultúrában megtévesztő lehet.
A megfelelő technika alkalmazása mellett a páciens alig érzi a beszúrást, tehát kimondhatjuk, hogy fájdalmatlan. Vannak bizonyos területek viszont, ahol a bőr fokozott érzékenysége miatt az érzés intenzívebb, ezt minden esetben előre jelzem a betegnek, hogy ne érje kellemetlen meglepetés…
A kezelés során bizonyos „tűérzés” is kialakul, melyet a betegek különbözőképpen élhetnek meg: például „feszülésként”, „dagadásként”, „zsibbadásként”, „hangyamászás-szerű érzésként”, esetleg „enyhe áramütésként” írhatnak le…
Közvetlenül a tűk behelyezése után legtöbbször kellemesen meleg és ellazító, esetleg álmosító érzés alakul ki. Ez jót jelent!

Vannak-e mellékhatásai a kezelésnek?

Szakszerű használat esetén gyakorlatilag elhanyagolhatóak a mellékhatások. Előfordulhat, hogy a beszúrás helyén kis vérömleny keletkezik. Ez a hely két-három napig érzékeny marad, majd felszívódik A szúrás helyén nagyon ritkán alakul ki gyulladás, vagy allergiás reakció.
„Mellékhatás” lehet még a kezelést követő ellazult, relaxált állapot is ezért javasolt, hogy közvetlenül a kezelés után csak óvatosan, nagy figyelemmel vezessenek autót; 20-30 perc sétát követően már ez a hatás nem kifejezett…

Milyen szövődményei lehetnek az akupunktúrának?

Nem teljesen kivédhető kellemetlen következménye lehet az apró vénák esetleges átszúrása során keletkező kis bőr alatti vérömleny, illetve felszínesen futó perifériás idegszálak sértése esetén kialakuló átmeneti enyhe zsibbadás. Az akupunktúrás kezelés legfőbb kockázata a parenchymás szervek, mint a máj, lép, vese, tüdő esetleges megszúrása során keletkező belső vérzés és a légmell. Ezek kialakulása a tűszúrás helyének, mélységének, irányának megfelelő megválasztásával minimálisra csökkenthető.

Nem lehet fertőzést kapni a tűktől?

Nem. Minden beteg kezelésénél steril tűket használok. A bőrt a kezelés előtt az antiszepszis orvosi szabályai szerint kezelem, így a bőr felületéről történő „önfertőzés” sem lehetséges.

Csak tűvel lehet kezelni? Milyen más lehetőségek vannak?

A hagyományos kínai orvoslás eszközei közé tartoznak még a köpölyözés, moxaterápia, a masszázs, dieto- és fitoterápia, valamint a mozgásterápia is. Ezek a kezelendő kórképektől függően, egymást kiegészítve használatosak. Az akupunktúrán belül pedig a tűkezelés kiváltható bizonyos esetekben lézerterápiával, elektroakupunktúrával mikor erős lézersugárzással vagy elektromossággal helyettesítjük a tűszúrást.

Mindig sikeresek a kezelések?” „Meg fogok gyógyulni?”

Az első találkozás alkalmával a vizsgálat és a hozott orvosi dokumentáció áttanulmányozása, valamint a beteggel való megbeszélés után megbeszélem a beteggel, hogy milyen terápiás tervet javaslok, milyen eredmény várható és milyen időintervallumban. Nem szeretek ígérgetni! Viszont nagyon szeretek kellemesen csalódni! Örülök, ha a vártnál jobb, vagy gyorsabb eredményt érünk el!
Minden ember szervezete másként reagál a kezelésekre, nincs két egyforma kórtörténet.
Az az orvos, aki azt állítja, hogy mindenkit leszoktat a dohányzásról, mindenkit lefogyaszt úgy, hogy azért semmit nem kell tennie a páciensnek, és minden betegséget 100% -os sikerrel kezel, az minden bizonnyal nem mond igazat, és nem jó szakember, bármennyire is kecsegtetőek a kinyilatkoztatásai!!!! A lehetséges gyógyulási százalékokat, időtartamokat csak jósolni lehetne, ez pedig nem az a terület, ahol jóslásokba szabadna bocsátkozni, ez orvoslás, nem kuruzslás!!!
Óvakodjon mindenki a „csodadoktoroktól”!
Általánosságban elmondható, hogy azok a betegek, akiknek az első kezelések után jól reagál a szervezete, azok nagy valószínűséggel a kúra végén sikeresnek könyvelhetik el a terápiát, viszont azok, akik az első öt alkalmat követően semmiféle javulásról nem számolnak be, azok átmenetileg vagy egyáltalán nem alkalmasak az akupunktúrás kezelésre. Ilyen esetben javasolni szoktam a kúra felfüggesztését. És még valami, amit nem szeretünk hallani: a beteg gyógyulása nagyban függ attól is, hogy betartja-e az „otthonra adott” utasításokat, együttműködik-e… Hiába teszünk meg mindent a rendelőben, ha utána otthon az ellenkező irányú hatások meghiúsítják a kezelést…Akkor minden csak felesleges pénzkidobás!

Milyen gyakran kell kezelésekre jönni?

Mint minden más, ez is egyénenként változhat, de általánosságban elmondható, hogy a kezelések elején gyakrabban, heti két alkalommal javasolt jönni, majd a megjelenések gyakorisága csökkenthető, végül a havi egy fenntartó kezelés is elég lehet. Vannak olyan kórképek is, ahol javasolt az ettől eltérő megjelenés: például három egymást követő napon történik a kezelés évente kétszer – tipikusan ilyen a szezonális allergiás betegségek kezelése-, majd az esetleges tünetek megjelenésekor már csak heti gyakorisággal szükséges kezelni.

Ha tartós tűkezelésre is sor kerül, miben befolyásolja a mindennapjaimat? Meddig marad bent a tű?

A tartós fültű egy testszínű öntapadós papír tapaszra erősített 1 mm-es tű, így a bőrön csak egy kb. 2×2 mm négyzet alakú testszínű tapasz látszik a tűből. Egyáltalán nem feltűnő. Általában hét napig maradnak a fülben.
A tartós tűkezelés előnye, hogy a kezelések közötti időszakban is stimulálhatjuk a therápia szempontjából kiemelt pontokat. A tartós tűk vékonyabb, és sokkal rövidebb kis steril eszközök, melyeket ragtapaszra rögzítenek, így kerülnek forgalomba. Az ilyen módon rögzített tűvel a megszokottak szerint lehet fürödni, aludni, öltözködni, nem kíván különös figyelmet.

Ráz-e az áramterápia?

Hasonlóan a reumatologiai kezelések során alkalmazott elektro-fizikotherápiás eljárásokhoz ( pl., TENS kezelés) az elektroakupunktúrás kezelés során is van bőrérzet, melynek intenzitását a beteg visszajelzései alapján állítom be a megfelelő szintre. Áramütéshez hasonlítható „rázás” nem fordulhat elő.